پارسه
جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶   |   Friday 15 December 2017
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 16420

تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۲

گزارشی از سفر وزیر امور خارجه به عمان و قطر پیام ظریف از دوحه به منطقه:

ایران خواستار بهترین روابط با همه همسایگان است

محمدجواد ظریف رییس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی در پایان سفر به عمان و قطر با تاکید براین که ایران خواستار بهترین روابط با همه همسایگان خود است، بار دیگر سیاست استراتژیک تهران در ایجاد روابط دوستانه با کشورهای منطقه را اعلام کرد.

ظریف در آغاز به کار دولت دوازدهم توسعه روابط منطقه ای را در کنار راه اندازی معاونت دیپلماسی اقتصادی به عنوان یکی از دو ابر اولویت دستگاه دیپلماسی در دولت جدید عنوان کرد، ابراولویتی که ریل گذاری آن البته در دولت یازدهم با سیاست گفت و گو، تعامل و تنش زدایی صورت گرفته است.
شاید بتوان یکی از خصوصیات سیاست خارجی ایرانی را رفتار توأم با صبر و حلم عنوان کرد؛ کسانی که ذهنیت پروژه محور دارند حوصله رویکرد های درازمدت و پروسه محور در مناسبات خارجی را ندارند و انتظار دارند در بازه زمانی کوتاه اهداف خود را محقق سازند و همین ذهنیت ریشه بسیاری از انتقادهایی است که به سیاست خارجی وارد می شود.
حدود ۶ ماه قبل ناظران مسایل منطقه با مشاهده تحرکات رقبای ایران بویژه بعد از قطع روابط ریاض با تهران و متعاقب آن قطع رابطه برخی کشورهای جزیره ای تحت الحمایه ریاض امکانی برای مانورهای دیپلماتیک وزارت امور خارجه متصور نبودند. با این حال بازتاب رسانه ای سفر رییس دستگاه دیپلماسی به دوحه و مسقط نشان داد که دستگاه سیاست خارجی کشور مسیر درستی را انتخاب کرده است.
وزیر امور خارجه روز دوشنبه در مسقط میهمان سلطان قابوس پادشاه عمان بود؛ انتشار تصاویر سلطان قابوس و ظریف در رسانه ها بعد از ماه ها بی خبری و وجود نوعی ابهام از وضعیت سلامتی وی حاوی پیام های مهمی بود به طوری که این دیدار و تصاویر آن دستمایه تحلیل ها و تفسیرهای گسترده ای در نشریات منطقه و حتی بین المللی قرار گرفت.
روابط تهران- مسقط روابط ویژه و منحصر به فردی است؛ عمان طی سال های اخیر به نوعی محل آغاز مذاکرات هسته ای ایران و آمریکا بوده که در دولت دهم در سکوت خبری کلید زده و در نهایت به سرانجام رسید و ناظران مسائل منطقه هم این سفر را به نوعی در راستای نقش آفرینی های گذشته عمان ارزیابی می کنند با این حال شرایط سیاسی امروز آمریکا با حضور دونالد ترامپ شرایط پیچیده و منحصر به فردی در تاریخ این کشور است چرا که رفتارهای وی از حدود نرمال سیاست ورزی خارج شده و غیرقابل پیش بینی بودن و به قول ظریف غیر قابل اعتماد بودن تبدیل به شاخصه های رفتاری ترامپ شده است از این رو نمی توان تحلیل ها و تفسیرهای ارائه شده را در راستای نقش آفرینی های گذشته مسقط ارزیابی کرد.
آن چه از دیدارهای ظریف با سلطان قابوس و یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان منتشر شد بخش عمده رایزنی های رئیس دستگاه دیپلماسی در راستای توسعه مناسبات اقتصادی تهران- مسقط بوده است. یکی از نقدهایی که به روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران وارد می شود این است که روابط سیاسی خوب ایران با سایر کشورها به داشتن روابط اقتصادی خوب ترجمه نمی شود و دستگاه دیپلماسی در دولت دوازدهم با راه اندازی معاونت دیپلماسی اقتصادی به دنبال رفع این نقیصه است.
همکاری های بانکی، توریسم در شقوق مختلف آن، همکاری های حوزه انرژی محورهای رایزنی های روز دوشنبه دو طرف در مسقط بود. ایران و عمان در زمینه گاز همکاری هایی را آغاز کرده اند و کارشناسان حوزه انرژی اعتقاد دارند این همکاری ها می تواند به همکاری های گازی چند جانبه با کشورهایی همچون هند ارتقا یابد و اتفاقا اراده سیاسی بین دو طرف هم در این خصوص دیده می شود.
از سوی دیگر دو طرف علاقمند به توسعه همکاری های تجاری هستند؛ در این راستا و به گفته محمدرضا نوری شاهرودی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسقط قرار است تسهیلاتی به تجار و بازرگانان ایرانی برای ثبت شرکت در این کشور داده شود گذشته از این قرار است پروازهای بین دو کشور هم افزایش یابد.در هر صورت به نظر می رسد دو طرف برنامه های گسترده ای برای توسعه همکاری های اقتصادی دارند و در سال های آینده می توانیم شاهد توسعه روابط اقتصادی دو طرف در حوزه های مختلف باشیم.

** پیام های سفر ظریف به دوحه
حدود چهار ماه از بحران دیپلماتیک بین دوحه با ریاض و متحدانش یعنی مصر، امارات و بحرین می گذرد. بحرانی که تنها چند روز پس از سفر پر سر و صدای دونالد ترامپ به ریاض و امضای قرارداد تسلیحانی ۴۵۰ میلیارد دلاری آشکار شد. در آن مقطع ریاض لیست بلند بالایی از انواع اتهامات ریز و درشت علیه دوحه منتشر کرد و به کمک متحدانش دوحه را در محاصره زمینی و هوایی قرار داد.
حمایت از تروریسم ،ارتباط با گروه هایی همچون اخوان المسلمین و حماس و فعالیت های رسانه ای الجزیره از جمله این اتهامات علیه دوحه بود با این حال یکی از اتهامات اصلی در این لیست ارتباط دوحه به تهران بود.
ریاض و ابوظبی که دیپلماسی منطقه ای خود را حول منزوی کردن ایران سازماندهی کرده و با راهیابی ترامپ به کاخ سفید انرژی مضاعفی کسب کرده بودند از عدم همراهی شرکای اصلی خود در شورای همکاری خلیج فارس به ویژه قطر به شدت عصبانی بودند.قطر با وجود اینکه مساحت کمی دارد ابزارهای قدرت را در اختیار دارد؛ این کشور دارای یکی از بزرگترین میادین گازی جهان است و توانسته سهم قابل توجهی از بازار گاز جهان را به خود اختصاص دهد.
از سوی دیگر شبکه الجزیره به عنوان یکی از قدرتمندترین شبکه های خبری منبع و منشاء قدرت نرم دوحه در عرصه های مختلف است. حقیقت این است که این شبکه به واسطه قدرت فکری اخوان نقش بی بدیلی در سازماندهی به افکارعمومی جهان عرب ایفا می کند.
از سوی دیگر «جبر ژئوپلتیک» باعث شده قطر محل استقرار حدود ۱۰ هزار نظامی آمریکایی در پایگاه العدید باشد.زمانی که بحران دیپلماتیک بین ریاض و متحدانش با دوحه آغاز شد کودتا و حمله نظامی به قطر را یکی از سناریوهای محتمل عنوان می کردند به هر دلیل این سناریو محقق نشد. سناریوی دیگر مصالحه و کوتاه آمدن دوحه بود که با گذشت حدود چهار ماه از آغاز بحران چنین چشم اندازی هم حداقل در کوتاه مدت دیده نمی شود کما اینکه میانجی گری کویت بین دوحه و ریاض هم تاکنون نتیجه بخش نبوده است.
در ابتدای بروز بحران در حاشیه جنوبی خلیج فارس ریاض امیدوار بود با محاصره زمینی و هوایی قطر بتواند این کشور را مطیع خود کرده و از دیگر شرکای خود در شورای همکاری خلیج فارس هم زهر چشم بگیرد ولی باز کردن آسمان ایران به روی دوحه و کمک های ترکیه برنامه ریزی های ریاض را نقش برآب کرد.

** آنچه ایران می خواهد
طی روزهای اخیر حضور محمد جواد ظریف در دوحه و استقبال گرم امیر قطر از وی زمینه ساز ارائه تفسیرها و تحلیل های گسترده ای در منطقه شده است، بخشی از تحلیل ها و تفاسیر حول این موضوع سامان داده شده بود که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک نیروی بیرونی به دنبال ایجاد انشقاق و اختلاف بین کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس است.این در حالی است که ناظران بی طرف حتما تائید می کنند که جمهوری اسلامی ایران نه تنها به دنبال ایجاد شکاف در منطقه نیست بلکه به دنبال اتحاد و انسجام بین همه کشورهای منطقه است. از همین رو شاید بتوان مهمترین پیامی که از دوحه به منطقه مخابره شد را این پیام ظریف بدانیم که جمهوری اسلامی ایران به دنبال رابطه خوب با همه همسایگان است.
تاریخ به ویژه تاریخ دهه های اخیر منطقه به خوبی مبین این امر است جمهوری اسلامی به دنبال گسترش همکاری های منطقه ای صلح ثبات در منطقه است و از هر ابتکاری در این زمینه استقبال کرده است. در سال های اخیر و از زمان روی کار آمدن حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی پیامهای واضح و مشخصی به همسایگان داده است که ایران به دنبال توسعه همکاری با کشورهای مسلمان همسایه است.
شاید بتوان در پاسخ به فضاسازی های برخی رسانه های منطقه این بخش از سخنان ظریف درباره رویکرد جمهوی اسلامی ایران به منطقه را مد نظر قرار داد که گفت:« جمهوری اسلامی ایران هیچ گاه به دنبال اختلاف در منطقه نبوده است، همواره سیاست ما این بوده که منطقه ما نیاز به آرامش و گفتگو دارد.منطقه ما نیاز به یک سامانه همکاری و گفتگو برای امنیت در منطقه دارد و پیشنهاد سامانه گفتگو در خلیج فارس را بارها مطرح کرده ایم و متاسفانه مورد توجه برخی کشورهایی که آینده خودشان را در تنش ، فشار و تحمیل بر همسایگان می بینند قرار نگرفته و امیدواریم این کشورها هر چه سریعتر منطق گفتگو و ضرورت تفاهم و همکاری و ضرورت دست برداشتن از خیالاتی که برای تحمیل دیدگاه های خود بر سایرین در منطقه دارند را بپذیرند در آن زمان حتما امکان گفتگو گسترده تر وجود دارد.
جمهوری اسلامی ایران همواره بر تفاهم و حل مشکلات اصرار داشته و هیچ گاه بر تعمیق اختلافات علاقه ای نداشته است به خاطر اینکه آن را در جهت منافع خودمان نمی دانیم.منافع ما در این است که همه کشورهای منطقه با درک واقعیت های این منطقه و با کنار گذاشتن منطق زور و فشار بتوانند به یک راه حل مورد قبول همه دست پیدا کنند».

برچسب ها : , , ,
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • سیاسی

  نوبخت:‌جامعه را متشنج نکنیم

  رایزنی سفیر ایران در عراق با سفرای اروپایی

  داعش باعث تعمیق نفوذ سیاسی و نظامی ایران در منطقه شد/ حلقه مستحکم دفاعی و نظامی مسلمانان در منطقه ایجاد شده است

  رای ایجاد شغل باید سوخت را گران کنیم!

  مردم فلسطین باید مسلح شوند/ اقدامات ترامپ باعث تعمیق نفود ایران شده است

  حاجی‌زاده: در داخل موشک‌ می‌سازیم ولی «واگن قطار» وارد می‌کنیم/ زارعی: همه سلائق را برای خدمت در بسیج اساتید جمع می‌کنیم

  ادعای جدید آمریکایی ها علیه ایران در سازمان ملل

  عملکرد سپاه و ارتش در خدمت رسانی به زلزله‌زدگان خوب بود/ اهدای ۶ کانکس به زلزله‌زدگان

  آخرین خبرها از پرونده محمود صادقی و سلفی‌بگیران مجلس

  ترامپ باید از اسرائیل و عربستان برای مواجهه با ایران حمایت کند

  مردم ما هنوز متوجه عمق خطر تکفیری‌ها در منطقه نشده‌اند/ در داخل موشک‌ می‌سازیم ولی "سنگ‌پا" وارد می‌کنیم

  غلطی از دشمن سر بزند با مشت‌های محکم ما روبرو می‌شود

  همه سلایق را برای خدمت در بسیج اساتید جمع می‌کنیم

  انگلیس، تماما توطئه و خیانت است/ آن‌ها دنبال باج خواهی از ملت‌ها هستند

  سردار حاجی زاده: در حوزه موشکی و پهپادی در لبه تکنولوژی قرار داریم

  فرهنگی

  پیکر خالق پویانمایی «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» در بهشت زهرا(س) آرام گرفت

  بازجویی‌های «ترور سرچشمه» در شبی که «بانو قدس ایران » ناگهان به جشنواره آمد

  تتو روی بدن دختران و پسران تهرانی با تصاویر غیراخلاقی و نمادهای شیطانی!

  اعلام نامزدهای مسابقه ملی جشنواره «سینماحقیقت»/ پیشتازی «در جستجوی فریده» و «زنانی با گوشواره‌های باروتی»

  دلائل بروز طلاق از نظر قرآن

  سه‌گانه "قصه‌های سبلان" محمدرضا بایرامی به ترکیه می‌رود

  داستان تربیتی «از کدام سو» به چاپ هفتم رسید

  دلنوشته بازیگر برای پدرش +عکس

  برگزیدگان دوازدهمین جشنواره «مدهامّتان» معرفی شدند+ اسامی

  یک چشمه بعد از «ترور سرچشمه»

  چرا مشروبات الکلی حرام است؟

  اسناد تاریخی که مانع از تحریف تاریخ‌نگاران تندرو جمهوری آذربایجان شد

  نشست تبادل نظرات کاریکاتوریست‌های ترکیه و ایران به روایت عکس

  عکس/ همایش انتظارات از دانشگاه در تراز انقلاب اسلامی

  موانع فرهنگی مؤثر بر پیشرفت/امروزه توسعه پایدار هر کشور مقوله‌ای درون‌زا و اجتماعی است

  گردشگری

  دهکده گردشگری تمندان خاش میزبان مدیران ارشد آژانس های گردشگری آلمان

  جشن ثبت کلپورگان تنها روستای صنایع دستی جهان

  ۸۰ درصد صادرات گلیم ایران از سیرجان کرمان است

  نام «غیاث الدین جمشید کاشانی» در فهرست مشاهیر یونسکو ثبت می شود

  گراند هتل دلیلی روشن بر محوریت گردشگری در توسعه قزوین

  عوارض خوش و ناخوش «عوارض خروج از کشور»

  تبادل ارکسترهای ایران و قزاقستان/ شب قزاق ها در نیاوران

  مونسان: تغییر سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه مشکلی را حل نمی‌کند

  هنر بانوان روستای کوچک کلپورگان در سطح جهانی قابل تحسین است

  برنامه‌های هفته پژوهش در پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری

  کارگاه سفر و گردشگری با خودروی شخصی در سعدآباد برگزار می شود

  آغاز جشن‌های ثبت جهانی دهکده و شهرهای جهانی صنایع‌دستی ایران

  'کتله خور' زنجان شگفتی بی نقاب زمین

  گشایش نمایشگاه بین المللی فرهنگ و غذاهای جهان با حضور ایران در پاکستان

  تخریب بخشی از دیوار قلعه پرتغالی های جزیره هرمز

  هنری

  ماجرای بیهوش شدن جواد عزتی سر صحنه فیلم "آینه بغل" / معرفی فیلم‌های اصلی بخش سودای سیمرغ در اوایل دی ماه

  ساوه میزبان جشنواره فیلم "۱۰۰ثانیه"

  دو کتاب در حوزه شعر و داستان / "شکست قلم" و "دسته‌گل‌های وحشی زیبا هستند" منتشر شد

  ششمین روز از دومین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی در تالار رودکی

  دو نقاشی از اگرتون و آمورسولو در بونامز لندن / عکس

  بهرام جمالی: دولت باید حامی جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی باشد نه مجری آن / نیازمند یک مرکز حفظ و اشاعه معاصر هستیم

  هنر ویکتوریایی، امپرسیونیست‌ها و هنرمندان پیشارافائلی در ساتبیز لندن

  ترنم مهر در گالری "ایوان سپید" البرز

  تکریم مصطفی رزاق‌کریمی و سعادت‌علی سعیدپور در جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران "سینماحقیقت"

  آثاری از پیکاسو، وارهول، شاگال، رامبرانت و دیگران در بونامز لندن

  نمایش موزیکال "گوژپشت نتردام" در سه جشنواره بین‌المللی اجرا می‌شود

  نشست خبری چهارمین فستیوال موسیقی نواحی آینه‌دار در تالار وحدت

  شوخی‌های تراژیک و حضور غایب انسان / گالری‌گردی هنرآنلاین در ۴ نمایشگاه

  ۱۰ عکس برتر هفته / از ناآرامی‌ها در رام‌الله تا آوارگان مسلمان در بنگلادش

  شکل‌های عجیب شب / یازده منظره از شب اثر "گودریوت رُی"

  ورزشی

  محرومیت رئیس کنفدراسیون فوتبال برزیل به اتهام دریافت رشوه

  خوش و بش ربیعی و برانکو قبل از شروع بازی/ عکس یادگاری با مدیرعامل بادران

  هاینکس: بایرن مونیخ می‌تواند لیگ قهرمانان را فتح کند

  مدیرعامل استقلال به وعده اش عمل کرد/ شفر شارژ شد

  مارادونا: با من شوخی نکنید!

  فیفا سیاه‌نمایی نکند، فقط یک استادیوم از برنامه عقب است

  تاج: توافق‌نامه با قطر استثنایی است و در قفسه خاک نخواهد خورد

  فاطمه نصیری و نیره سلامتیان از رقابت های پاراآسیایی جوانان می گویند+ فیلم

  منصوری: شاید برخی شرایط را درک نکنند اما روند کار تیم ملی جودو رو به رشد است

  تیمی که پرسپولیس برای استقلالی‌ها نگه داشت!

  ناگفته های مهرداد مرادی؛ برنده سه مدال طلای دو و میدانی نابینایان+ فیلم

  روبن «درکلاسیکر» را از دست داد

  صحبت‌های بمب نقل و انتقالات در مورد حضورش در تیم رقیب استقلال

  بانوان در ورزشگاه به تماشای فوتبال نشستند! + عکس

  قشقایی را هنوز یادمان است/ تهدید مدیرعامل بادران می تواند هشدار مضاعف باشد

  رفتن به نوارابزار
  طراحی سایت سئو