پارسه
سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶   |   Tuesday 17 October 2017
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 16420

تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۲

گزارشی از سفر وزیر امور خارجه به عمان و قطر پیام ظریف از دوحه به منطقه:

ایران خواستار بهترین روابط با همه همسایگان است

محمدجواد ظریف رییس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی در پایان سفر به عمان و قطر با تاکید براین که ایران خواستار بهترین روابط با همه همسایگان خود است، بار دیگر سیاست استراتژیک تهران در ایجاد روابط دوستانه با کشورهای منطقه را اعلام کرد.

ظریف در آغاز به کار دولت دوازدهم توسعه روابط منطقه ای را در کنار راه اندازی معاونت دیپلماسی اقتصادی به عنوان یکی از دو ابر اولویت دستگاه دیپلماسی در دولت جدید عنوان کرد، ابراولویتی که ریل گذاری آن البته در دولت یازدهم با سیاست گفت و گو، تعامل و تنش زدایی صورت گرفته است.
شاید بتوان یکی از خصوصیات سیاست خارجی ایرانی را رفتار توأم با صبر و حلم عنوان کرد؛ کسانی که ذهنیت پروژه محور دارند حوصله رویکرد های درازمدت و پروسه محور در مناسبات خارجی را ندارند و انتظار دارند در بازه زمانی کوتاه اهداف خود را محقق سازند و همین ذهنیت ریشه بسیاری از انتقادهایی است که به سیاست خارجی وارد می شود.
حدود ۶ ماه قبل ناظران مسایل منطقه با مشاهده تحرکات رقبای ایران بویژه بعد از قطع روابط ریاض با تهران و متعاقب آن قطع رابطه برخی کشورهای جزیره ای تحت الحمایه ریاض امکانی برای مانورهای دیپلماتیک وزارت امور خارجه متصور نبودند. با این حال بازتاب رسانه ای سفر رییس دستگاه دیپلماسی به دوحه و مسقط نشان داد که دستگاه سیاست خارجی کشور مسیر درستی را انتخاب کرده است.
وزیر امور خارجه روز دوشنبه در مسقط میهمان سلطان قابوس پادشاه عمان بود؛ انتشار تصاویر سلطان قابوس و ظریف در رسانه ها بعد از ماه ها بی خبری و وجود نوعی ابهام از وضعیت سلامتی وی حاوی پیام های مهمی بود به طوری که این دیدار و تصاویر آن دستمایه تحلیل ها و تفسیرهای گسترده ای در نشریات منطقه و حتی بین المللی قرار گرفت.
روابط تهران- مسقط روابط ویژه و منحصر به فردی است؛ عمان طی سال های اخیر به نوعی محل آغاز مذاکرات هسته ای ایران و آمریکا بوده که در دولت دهم در سکوت خبری کلید زده و در نهایت به سرانجام رسید و ناظران مسائل منطقه هم این سفر را به نوعی در راستای نقش آفرینی های گذشته عمان ارزیابی می کنند با این حال شرایط سیاسی امروز آمریکا با حضور دونالد ترامپ شرایط پیچیده و منحصر به فردی در تاریخ این کشور است چرا که رفتارهای وی از حدود نرمال سیاست ورزی خارج شده و غیرقابل پیش بینی بودن و به قول ظریف غیر قابل اعتماد بودن تبدیل به شاخصه های رفتاری ترامپ شده است از این رو نمی توان تحلیل ها و تفسیرهای ارائه شده را در راستای نقش آفرینی های گذشته مسقط ارزیابی کرد.
آن چه از دیدارهای ظریف با سلطان قابوس و یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان منتشر شد بخش عمده رایزنی های رئیس دستگاه دیپلماسی در راستای توسعه مناسبات اقتصادی تهران- مسقط بوده است. یکی از نقدهایی که به روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران وارد می شود این است که روابط سیاسی خوب ایران با سایر کشورها به داشتن روابط اقتصادی خوب ترجمه نمی شود و دستگاه دیپلماسی در دولت دوازدهم با راه اندازی معاونت دیپلماسی اقتصادی به دنبال رفع این نقیصه است.
همکاری های بانکی، توریسم در شقوق مختلف آن، همکاری های حوزه انرژی محورهای رایزنی های روز دوشنبه دو طرف در مسقط بود. ایران و عمان در زمینه گاز همکاری هایی را آغاز کرده اند و کارشناسان حوزه انرژی اعتقاد دارند این همکاری ها می تواند به همکاری های گازی چند جانبه با کشورهایی همچون هند ارتقا یابد و اتفاقا اراده سیاسی بین دو طرف هم در این خصوص دیده می شود.
از سوی دیگر دو طرف علاقمند به توسعه همکاری های تجاری هستند؛ در این راستا و به گفته محمدرضا نوری شاهرودی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسقط قرار است تسهیلاتی به تجار و بازرگانان ایرانی برای ثبت شرکت در این کشور داده شود گذشته از این قرار است پروازهای بین دو کشور هم افزایش یابد.در هر صورت به نظر می رسد دو طرف برنامه های گسترده ای برای توسعه همکاری های اقتصادی دارند و در سال های آینده می توانیم شاهد توسعه روابط اقتصادی دو طرف در حوزه های مختلف باشیم.

** پیام های سفر ظریف به دوحه
حدود چهار ماه از بحران دیپلماتیک بین دوحه با ریاض و متحدانش یعنی مصر، امارات و بحرین می گذرد. بحرانی که تنها چند روز پس از سفر پر سر و صدای دونالد ترامپ به ریاض و امضای قرارداد تسلیحانی ۴۵۰ میلیارد دلاری آشکار شد. در آن مقطع ریاض لیست بلند بالایی از انواع اتهامات ریز و درشت علیه دوحه منتشر کرد و به کمک متحدانش دوحه را در محاصره زمینی و هوایی قرار داد.
حمایت از تروریسم ،ارتباط با گروه هایی همچون اخوان المسلمین و حماس و فعالیت های رسانه ای الجزیره از جمله این اتهامات علیه دوحه بود با این حال یکی از اتهامات اصلی در این لیست ارتباط دوحه به تهران بود.
ریاض و ابوظبی که دیپلماسی منطقه ای خود را حول منزوی کردن ایران سازماندهی کرده و با راهیابی ترامپ به کاخ سفید انرژی مضاعفی کسب کرده بودند از عدم همراهی شرکای اصلی خود در شورای همکاری خلیج فارس به ویژه قطر به شدت عصبانی بودند.قطر با وجود اینکه مساحت کمی دارد ابزارهای قدرت را در اختیار دارد؛ این کشور دارای یکی از بزرگترین میادین گازی جهان است و توانسته سهم قابل توجهی از بازار گاز جهان را به خود اختصاص دهد.
از سوی دیگر شبکه الجزیره به عنوان یکی از قدرتمندترین شبکه های خبری منبع و منشاء قدرت نرم دوحه در عرصه های مختلف است. حقیقت این است که این شبکه به واسطه قدرت فکری اخوان نقش بی بدیلی در سازماندهی به افکارعمومی جهان عرب ایفا می کند.
از سوی دیگر «جبر ژئوپلتیک» باعث شده قطر محل استقرار حدود ۱۰ هزار نظامی آمریکایی در پایگاه العدید باشد.زمانی که بحران دیپلماتیک بین ریاض و متحدانش با دوحه آغاز شد کودتا و حمله نظامی به قطر را یکی از سناریوهای محتمل عنوان می کردند به هر دلیل این سناریو محقق نشد. سناریوی دیگر مصالحه و کوتاه آمدن دوحه بود که با گذشت حدود چهار ماه از آغاز بحران چنین چشم اندازی هم حداقل در کوتاه مدت دیده نمی شود کما اینکه میانجی گری کویت بین دوحه و ریاض هم تاکنون نتیجه بخش نبوده است.
در ابتدای بروز بحران در حاشیه جنوبی خلیج فارس ریاض امیدوار بود با محاصره زمینی و هوایی قطر بتواند این کشور را مطیع خود کرده و از دیگر شرکای خود در شورای همکاری خلیج فارس هم زهر چشم بگیرد ولی باز کردن آسمان ایران به روی دوحه و کمک های ترکیه برنامه ریزی های ریاض را نقش برآب کرد.

** آنچه ایران می خواهد
طی روزهای اخیر حضور محمد جواد ظریف در دوحه و استقبال گرم امیر قطر از وی زمینه ساز ارائه تفسیرها و تحلیل های گسترده ای در منطقه شده است، بخشی از تحلیل ها و تفاسیر حول این موضوع سامان داده شده بود که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک نیروی بیرونی به دنبال ایجاد انشقاق و اختلاف بین کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس است.این در حالی است که ناظران بی طرف حتما تائید می کنند که جمهوری اسلامی ایران نه تنها به دنبال ایجاد شکاف در منطقه نیست بلکه به دنبال اتحاد و انسجام بین همه کشورهای منطقه است. از همین رو شاید بتوان مهمترین پیامی که از دوحه به منطقه مخابره شد را این پیام ظریف بدانیم که جمهوری اسلامی ایران به دنبال رابطه خوب با همه همسایگان است.
تاریخ به ویژه تاریخ دهه های اخیر منطقه به خوبی مبین این امر است جمهوری اسلامی به دنبال گسترش همکاری های منطقه ای صلح ثبات در منطقه است و از هر ابتکاری در این زمینه استقبال کرده است. در سال های اخیر و از زمان روی کار آمدن حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی پیامهای واضح و مشخصی به همسایگان داده است که ایران به دنبال توسعه همکاری با کشورهای مسلمان همسایه است.
شاید بتوان در پاسخ به فضاسازی های برخی رسانه های منطقه این بخش از سخنان ظریف درباره رویکرد جمهوی اسلامی ایران به منطقه را مد نظر قرار داد که گفت:« جمهوری اسلامی ایران هیچ گاه به دنبال اختلاف در منطقه نبوده است، همواره سیاست ما این بوده که منطقه ما نیاز به آرامش و گفتگو دارد.منطقه ما نیاز به یک سامانه همکاری و گفتگو برای امنیت در منطقه دارد و پیشنهاد سامانه گفتگو در خلیج فارس را بارها مطرح کرده ایم و متاسفانه مورد توجه برخی کشورهایی که آینده خودشان را در تنش ، فشار و تحمیل بر همسایگان می بینند قرار نگرفته و امیدواریم این کشورها هر چه سریعتر منطق گفتگو و ضرورت تفاهم و همکاری و ضرورت دست برداشتن از خیالاتی که برای تحمیل دیدگاه های خود بر سایرین در منطقه دارند را بپذیرند در آن زمان حتما امکان گفتگو گسترده تر وجود دارد.
جمهوری اسلامی ایران همواره بر تفاهم و حل مشکلات اصرار داشته و هیچ گاه بر تعمیق اختلافات علاقه ای نداشته است به خاطر اینکه آن را در جهت منافع خودمان نمی دانیم.منافع ما در این است که همه کشورهای منطقه با درک واقعیت های این منطقه و با کنار گذاشتن منطق زور و فشار بتوانند به یک راه حل مورد قبول همه دست پیدا کنند».

برچسب ها : , , ,
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین خبرها

  رایگان شدن سفراربعین نیازمند توافقات دو کشور است

  رایگان شدن سفراربعین نیازمند توافقات دو کشور است

  انبار بزرگ جنگ افزارهای آمریکایی و اسراییلی داعش در سوریه کشف شد

  انبار بزرگ جنگ افزارهای آمریکایی و اسراییلی داعش در سوریه کشف شد

  ورود بدون روادید به عراق ممنوع است/ برای اجرای مراسم اربعین نباید در فضای پوپولیستی قرار گرفت

  ورود بدون روادید به عراق ممنوع است/ برای اجرای مراسم اربعین نباید در فضای پوپولیستی قرار گرفت

  امضای یادداشت تفاهم تأمین مالی میان ایران و روسیه

  امضای یادداشت تفاهم تأمین مالی میان ایران و روسیه

  سند گسترش کاربرد فناوری نانو در افق ۱۴۰۴ تصویب شد

  سند گسترش کاربرد فناوری نانو در افق ۱۴۰۴ تصویب شد

  واکنش آذری جهرمی به سخنان ترامپ/ نتیجه همفکری با نتانیاهو

  واکنش آذری جهرمی به سخنان ترامپ/ نتیجه همفکری با نتانیاهو

  مجمع عمومی بانک گردشگری برگزار شد

  مجمع عمومی بانک گردشگری برگزار شد

  ورود هزار داعشی از عراق به دیرالزور سوریه

  ورود هزار داعشی از عراق به دیرالزور سوریه

  تمام طرف‌های برجام به جز آمریکا بر اجرای کامل آن تأکید دارند

  تمام طرف‌های برجام به جز آمریکا بر اجرای کامل آن تأکید دارند

  افزایش واردات روغن زیتون به کشور

  افزایش واردات روغن زیتون به کشور

  نوسان قیمت دلارطبیعی است/اقتصاد را نمی‎شود با دستور ثابت نگه داشت

  نوسان قیمت دلارطبیعی است/اقتصاد را نمی‎شود با دستور ثابت نگه داشت

  ارتش عراق رسما آزادی «الحویجة» را اعلام کرد

  ارتش عراق رسما آزادی «الحویجة» را اعلام کرد

  آژانس اطلاعاتی ما پایبندی ایران به برجام را تائید کرده است

  آژانس اطلاعاتی ما پایبندی ایران به برجام را تائید کرده است

  دستگیری چند تروریست در ایام محرم/ فعالیت های آنها تیمی نبود

  دستگیری چند تروریست در ایام محرم/ فعالیت های آنها تیمی نبود

  کسری بودجه ۱۹ هزار میلیاردی سازمان تامین اجتماعی در سال ۹۶

  کسری بودجه ۱۹ هزار میلیاردی سازمان تامین اجتماعی در سال ۹۶

  ممنوع شدن کسر نمره به علت تأخیر در دفاع از پایان نامه

  ممنوع شدن کسر نمره به علت تأخیر در دفاع از پایان نامه

  محموله سلاح آمریکا برای داعش و جبهه النصره در ۳ ماه

  محموله سلاح آمریکا برای داعش و جبهه النصره در ۳ ماه

  سیاسی

  رویت اشیا نورانی در آسمان مناطق جنوبی حاصل پرتاب موشک های آمریکا و روسیه بود

  دو روی یک سکه

  لاریجانی: گام‌های ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم در سوریه به نتیجه رسید

  اگر دور تا دور ایران را هم دیوار بکشند تولید موشک متوقف نخواهد شد/ اروپا نقش پلیس خوب را بازی می‌کند/ آینده را ملت ایران می‌سازد، نه کاخ سفید

  واکنش روسیه به پیشنهاد آمریکا درباره برجام

  منظومه فکری مقام معظم رهبری رونمایی شد

  نقش تعیین‌کننده شهید همدانی در سوریه

  نتیجه جالب نظرسنجی صدای آمریکا درباره سپاه

  سخنان اخیر ترامپ شالوده‌ای از گفته‌های ناصواب و فاقد ارزش دیپلماتیک بود/اجازه دخالت بیگانگان را نخواهیم داد

  زوزه مذاکره پس از چنگ زدن به برجام

  اقدامات مقدماتی برای فعالیت «توتال» در ایران انجام شده است

  رویکرد اقلیم کردستان به پشتوانه اسرائیل به منطقه آسیب می‌زند

  مسئله پرداخت‌های نفتی هند به ایران حل شد

  آیین نامه تشخیص قراردادهای مهم نفتی و نحوه انعقاد آنها تصویب شد

  سند گسترش کاربرد فناوری نانو در افق ۱۴۰۴ تصویب شد/ تصویب آیین‌نامه قراردادهای مهم نفتی

  اقتصادی

  مروری بر سه تجربه شکست‌خورده اشتغال‌زایی در سه دولت گذشته/ دولت یازدهم اشتباه را برای بار چهارم تکرار می‌کند؟

  اجرای آزمایشی طرح شبکه هوشمند برق در جزیره هرمز

  سرپرست بازرگانی ایران ایر منصوب شد

  با وحشت از تحریم‌های جدید ایران قیمت نفت جهش کرد

  ۳ استراتژی کاهش هدر رفت آب/ ۱.۲ میلیون انشعاب غیرمجاز شناسایی شد

  بازار داغ کلاهبرداری در شرکتهای لیزینگی

  چک سفید روسیه برای اقتصاد ایران

  حیله شرعی ربا را از بین می‌برد؟

  فروش ‌‌بلیت پروازهای اربعین فقط با نرخ‌‌‌های تعیین شده/ گران‌فروشان را معرفی کنید

  ۲۰ درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیکارند

  فقط ۲۰ درصد اقتصاد به برجام وابسته است

  سهم‌ ۱۰درصدی راه‌آهن از فروش گازوئیل به قطار‌‌های حومه‌‌ اختصاص یافت/ اسا‌سنامه ‌‌در آستانه تصویب‌

  دو طرح ملی اشتغالی دولت/ ایجاد شغل پول نیاز دارد یا ندارد؟

  باید از تکرار تجربه‌هایی مانند پروژه ستاره خلیج فارس جلوگیری کرد

  پربحث‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در ۲۳مهر

  فرهنگی

  جوابیه هنری به یاوه‌گویی ترامپ/ با جعل نام خلیج فارس کاسبی می‌کنند

  نگهداری حیوانات خانگی از منظر دین

  رهبر معظم انقلاب در هفته حداقل یکی از فیلم‌های سینمایی ایران را مشاهده می‌کنند / رهبر انقلاب از حیث فرهنگی در حوزه علمیه بی‌بدیل است

  فیلم/ فخیم‌زاده: فیلم خارجی نباید مزاحمتی برای فیلم ایرانی ایجاد کند/ خوشخو: شجاعت در فیلم ایرانی نیست

  محکومیت حمله به مسجدی در آفریقای مرکزی

  دبیران هنری دومین جشنواره فیلم و عکس راه آهن معرفی شدند

  انتشار مجموعه «داستان انقلاب» به انتخاب سرشار

  شهید ابراهیم هادی فراتر از معجزه بود

  «انقلاب دوم» به «نفوذ» تغییر نام داد/ روایت تسخیر لانه جاسوسی در ۳ فصل

  ترجمه «ملاصالح»؛ ادای دین به همه قهرمانان مظلوم/ بازار خوب کشورهای عربی برای خاطرات دفاع مقدس

  راه‌های شاد کردن دیگران در نگاه دینی چیست؟

  تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های امروز کشور

  مهرزاد دانش مدیر کل دفتر امور چاپ و نشر شد

  آیا امام سجاد (ع) قیام مختار را تأیید کرد؟

  «بحر‌العلوم و آقایی» به عضویت در ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن در‌آمدند

  گردشگری

  ورود بیش از ۲۴۳ هزار گردشگر خارجی به فارس در ۶ ماه نخست امسال

  روزنامه نگاربرزیلی:ایران اولین جایی بودکه مورد تبعیض نژادی قرارنگرفتم

  ینی شفق: گردشگران ایرانی اقتصاد شهر وان را احیا کردند

  برگزاری هفتمین کنگره ایرانشناسی در مادرید

  مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران خواستار توقف ساخت دیوار مقابل مجلس قدیم شد

  شرکت های بیمه ایرانی تاکنون تلاشی برای بیمه آثار تاریخی نکرده اند

  طرح ایجاد ۱۴۰ هزار شغل در حوزه گردشگری و صنایع دستی تدوین شد

  ۸۲هزارشیء تاریخی درکاخ موزه گلستان درمعرض نمایش

  ارزیابان IUCN بازدید از جنگلهای ارسباران را آغاز کردند

  آغاز کاوش درتپه گل پختی اهرم بوشهر

  کشف تدفین خمره ای کودک اشکانی در گیلان

  ایرانیان خارج از کشور بسته تشویقی گردشگری دریافت می کنند

  رئیس سازمان میراث فرهنگی: تورهای گردشگری هدفمند در پاسارگاد شکل گیرد

  تعریف تورهای گردشگری، مطالبه رئیس سازمان میراث فرهنگی از استان ها

  رئیس سازمان میراث فرهنگی: معرفی آثار تاریخی همراه با بیان پیشرفت های امروز ایران باشد

  هنری

  نمایش آثاری از نانسی گاورس در گالری دیوید ریچارد / عکس

  آثاری از ادگار دگا در موزه فیتزویلیام دانشگاه کمبریج / عکس

  "وارونگی" در شبکه نمایش خانگی

  ببینید: خلاقیت در فریم‌های ساده / عکس‌هایی از برندگان جوایز AOP

  آغاز به کار بزرگترین جشنواره هنری فرهنگی استرالیا / ۷ اثر از هفت هنرمندان بومی جشنواره تارنانتی

  در تئاتر چه خبر است؟ / اجرای "سیاوش در آتش" در پردیس تئاتر تهران / رونمایی از پوستر جشنواره کودک و نوجوان / تعطیلی خانه نمایش به مناسبت شهادت امام زین‌العابدین (ع)

  ماهیت کار ما علم ستاره‌شناسی بود / آرش هژیرآزاد از آلبوم "تهران –مریخ" گفت

  دیدار مدیرکل رسانه‌های خارجی از هنرآنلاین / چهره‌های رسانه‌ای از پنج قاره در راه تهران

  عیادت مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت از ملکه رنجبر و غلامحسین شادی

  ترجمه‌های لیلی گلستان بررسی شد

  ناگفته‌های علی نصیریان از کودکی تا امروز در "هزارداستان"

  انسان و محیط زیست از نگاه لوکاس فوگیلا / عکاسی از طبیعت به شیوه هنرمند آمریکایی

  هنر قرن نوزدهم و قرن بیستم چین در حراج بونامز / عکس

  سیامک احصایی با "آکواریوم" به تئاتر شهر می‌آید

  وقتی رهبر انقلاب در بزرگداشت حافظ غزل خوانی کرد / فیلم

  ورزشی

  شیطنت هواداران الهلال در مواجهه با بازیکنان پرسپولیس

  پایان ۲ ماه محرومیت، کاپیتان به تیم ملی بازگشت

  نکونام: اگر همه عصبی باشند، سنگ روی سنگ بند نمی‌شود/ امروز بدشانسی سراغ ما آمد

  پاشازاده: مجیدی حلقه گمشده استقلال است/ حضور او به شفر و استقلال کمک می‌کند

  شکایت دختر مارادونا از پدرش

  غرور عربستانی‎ها در مواجهه با خبرنگاران ایران

  برانکو: زدن ۵ گل به الهلال امکان‌پذیر است/ اگر الهلال را ببریم، شک نکنید پرسپولیس قهرمان آسیا می‌شود

  آغاز کری‌خوانی بین ایرانی‌ها و عربستانی‌ها از نشست خبری/ برانکو از خبرنگاران ایرانی تشکر کرد

  دستیار دوم شفر امروز معرفی می شود

  شفر هم فهمید استقلال زمان منصوریان «تمرین» نمی‌کرد

  ایران سکوی قهرمانی کشتی ساحلی جهان را فتح کرد

  اسپالتی: هنوز برای بهتر شدن فرصت داریم/ ایکاردی شگفت‌انگیز بود

  احتمال محرومیت پرسپولیسی ها

  پرسپولیس در انتظار معجزه/عملیات غیرممکن سرخپوشان مقابل الهلال

  یاران برانکو وارد محل رقابت با الهلال شدند

  رفتن به نوارابزار
  طراحی سایت سئو