پارسه
دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۶   |   Monday 16 October 2017
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 1268

تاریخ انتشار: ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۱

دسته : یادداشت

مناظرات و مشکلات تهران

مهدی وکیل پور نکته مهم و جالب توجه در مناظره اول کاندیداهای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری بحث درباره پاره ای از مشکلات شهر تهران بود. موضوع آلودگی هوا، ترافیک، فضای سبز، فروش تراکم، جمع آوری زباله و مدیریت پسماند و … که تهران را رنج می دهد بین کاندیداهای ریاست جمهوری به عنوان نکته کلیدی ...

مهدی وکیل پور
نکته مهم و جالب توجه در مناظره اول کاندیداهای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری بحث درباره پاره ای از مشکلات شهر تهران بود. موضوع آلودگی هوا، ترافیک، فضای سبز، فروش تراکم، جمع آوری زباله و مدیریت پسماند و … که تهران را رنج می دهد بین کاندیداهای ریاست جمهوری به عنوان نکته کلیدی بحث ها مورد توجه قرار می گرفت. فارغ از هیاهو و جنجال سیاسی نکات زیادی دستگیرم شد، به عنوان یک جوان که در شهر تهران زندگی می کنم و جزو نود و شش درصدی ها محسوب میشوم این مطالب و مباحث ذهنم را به هم ریخت.
در مناظره یکی از کاندیداهای دولتی، برخی از مشکلات تهران را لیست می کرد و به گونه ای جلوه میداد که مقصر تمام این موارد شهرداری تهران است و سعی می کرد روی این معضلات و مشکلات تهران به عنوان پاشنه آشیلی علیه کاندیدای نود و شش درصدی مردم مانور دهد. از سویی دیگر در تناقضی آشکار بیان می کرد که شهرداری تهران در کنار سایر سازمان های بزرگ زیر نظر دولت است که باید در حد و اندازه خودش در حل مشکلات و معضلات شهر پیشنهاد بدهد.

خواستم بخشی از این ادعاها را کنار هم بگذارم و مقایسه و نتیجه گیری از بحث را به شما شهروندان تهرانی واگذار نمایم.

موضوع اول:
 توجه شما شهروندان تهرانی را به این سوال جلب می کنم که دولت در طی این چهار سال چه میزان از سهم مشخص شده در بودجه را، به شهرداری تهران پرداخت کرده است؟ شهرداری تهران در طی این چهار سال در بحث گسترش خطوط مترو بدون دریافت بودجه حمایتی از دولت یازدهم چه میزان دستاورد داشته است؟
آیا یکی از راهکارهای کاهش آلودگی هوا و ترافیک در تهران گسترش خطوط مترو نبوده و نیست؟

کاندیداهای دولتی که اتفاقا چهار سال هم فرصت داشتند و در مسند دستگاه اجرایی کشور بوده و هستند، در همین زمینه اقدامی را انجام نداده اند. مترو امروز به عنوان یک وسیله پرکاربرد در حوزه حمل و نقل، مورد استفاده تهرانی ها است. بهتر نیست یکبار هم که شده به خاطر خدا این چهاردرصدی ها در ابتدای صبح یا بعدازظهر سوار مترو می شدند و تراکم بالای مسافر در قطارها را می دیدند و از نزدیک فشار گاز انبری که به مردم در سوار شدن به مترو می آمد را درک می کردند. اگر می آمدند و می دیدند شاید به خودشان می آمدند و سهم مشخص شده در بودجه را که برای اداره شهر هست پرداخت می کردند تا خطوط مترو توسعه سریعتری پیدا کند، واگن ها و قطارهای بیشتری فراهم شود و هزار شود دیگر برای حل معضلات شهر اتفاق بیفتد.

موضوع دوم:
 کاندیداهای دولتی از طرفی در صحبت هایشان اشاره می کردند که شهرداری در اندازه مسئولیت خودش باید در رفع مشکلات شهر بگوید و ادارات و سازمان هایی چه بسا بزرگتر از شهرداری در حوزه دولت وجود دارد که آنها می توانند این مشکلات را حل کنند. سوال مهم که در این بخش برای ما شهروندان تهرانی پیش می آید این است که آیا شما که با شعارهای کاهش تصدی گری و واگذاری امور به مردم در طول این چهل سال وارد رقابت های انتخاباتی می شدید چرا در طول این چهارسال به دنبال تحقق مدیریت واحد شهری و کاهش تصدی دولت و واگذاری امور به شوراها و شهرداری ها نبوده و نیستید؟

امروز سرنخ برخی معضلات شهری در تهران و سایر شهرها به عدم اعتقاد شما به نهادهای مردمی مثل شوراهای شهر و روستا و شورایاری های محلات است، چرا که اگر به دنبال حل واقعی مشکلات بودید در تحقق مدیریت واحد شهری جدی عمل می کردید.

موضوع سوم:
شهرداری ها برای اداره شهرها در سرفصل درآمدی های شهری به دنبال جایگزین کردن و کم کردن درآمد حاصل از فروش تراکم می باشند. یکی از راهکارهای مهم در بخش درآمدهای پایدار شهری اختصاص بخشی از مالیات های اخذ شده از مردم شهرها برای هزینه های خدماتی به مردم همان شهر است.

چرا در مناظره، رئیس و معاون دولت یازدهم از عدد چند هزار میلیارد تومانی که شهروندان تهرانی فقط در قالب مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می کنند و اینکه چه درصد و عددی از این میزان باید صرف خدمات شهری در تهران شود صحبتی نکرده و نمی کنند؟ مستحضرید از این عدد چند هزار میلیارد تومانی، در دو سال گذشته دولت مصوب کرد که پنجاه درصد آن در اختیار مدیریت شهری تهران قرار بگیرد. در سال جاری مجددا این پنجاه درصد را هم تقلیل داده اند. کاندیداهای دولتی که بیشتر از ما نود وشش درصد مردم از پروژه های بزرگ شهر تهران مثل بزرگراه طبقاتی صدر و تونل نیایش استفاده می کنند و می گویند این پروژه ها نقش و تاثیری در ترافیک تهران نداشته و به جای آن می توان فلان قدر اتوبوس برای شهر خرید، چرا اساساً این محاسبات نقدی را که ما مردم تهران فقط بابت مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می کنیم و باید دوباره خرج خود مردم شهر تهران برای حل معضلات و مشکلات شهر شود، اتفاق نمی افتد. با این چندین هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی فقط از مالیات بر ارزش افزوده مردم شهر تهران چه میزان پروژه های بزرگتر دیگر در کاهش ترافیک و سهولت در رفت و آمد آن کاندیداهای دولتی می شود انجام داد؟ چقدر پارک و فضای سبز بیشتر، قطار و واگن های بیشتر، اتوبوس های هیبریدی بیشتر و … برای تهران به ارمغان آورد؟

موضوع چهارم:

 

در خصوص جمع آوری زباله و مدیریت پسماند هم کاندیداهای چهار درصدی اظهارنظر کردند که مرتبط با شهر تهران است، حیفم آمد که به این مطلب اشاره ای نکنیم. اتفاقا جمع آوری زباله و مدیریت پسماند در تهران امروزه قابل افتخار است. همانطور که در مناظره به درستی اشاره شد به دلیل فاصله طولانی محل هایی که در تهران برای تفکیک زباله در نظر گرفته شده با محل کار و زندگی همین کاندیداهای دولتی و نبودن در میان مردم، اطلاع درستی از فرایند جمع کردن زباله در تهران ندارند و هنوز فکر می کنند با همان سبک سنتی و قدیمی که هیچ کاری نمی شود کرد و با کدام پول و با کدام امکان، شهر تهران اداره می شود.
امروزه در سراسر محلات تهران جمعی از همین مردم در قالب آموزشگرانی به منازل مراجعه می کنند و بحث تفکیک زباله از مبدأ را آموزش و فرهنگ سازی می کنند، در ۱۲۳ ناحیه تهران یک کانکس به نام بازیافت وجود دارد که همین مردم نود و شش درصدی تهران زباله های خشک تفکیک کرده خود را تحویل می دهند و در ازای آن اجناس و اقلامی را دریافت می کنند. در ۲۲ منطقه تهران تفکیک پنجاه درصدی صورت می گیرد و نهایتاً در نقاطی از نقشه تهران که تا به حال کاندیداهای دولتی تشریف نبردند کارگاه های عظیم و پیشرفته ای در زمینه تولید برق از زباله، تولید کمپوست برای کشاورزی و … با طرز فکر می شود می توانیم وجود دارد و در حال فعالیت است.

وقتی دهه های طولانی در اداره کشور بودید انصافاً بیشتر از این وقت ملت ایران را نگیرید، این فقط گوشه ای از اتلاف منابع  و وقت مردم در تهران بود که در یادداشت به آن اشاره شد. در سال نود و شش، ما نود و شش درصدی ها کاندیدای مردمی خودمان را که بتواند مشکلاتمان را حل کند انتخاب می کنیم.

دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین خبرها

  رایگان شدن سفراربعین نیازمند توافقات دو کشور است

  رایگان شدن سفراربعین نیازمند توافقات دو کشور است

  انبار بزرگ جنگ افزارهای آمریکایی و اسراییلی داعش در سوریه کشف شد

  انبار بزرگ جنگ افزارهای آمریکایی و اسراییلی داعش در سوریه کشف شد

  ورود بدون روادید به عراق ممنوع است/ برای اجرای مراسم اربعین نباید در فضای پوپولیستی قرار گرفت

  ورود بدون روادید به عراق ممنوع است/ برای اجرای مراسم اربعین نباید در فضای پوپولیستی قرار گرفت

  امضای یادداشت تفاهم تأمین مالی میان ایران و روسیه

  امضای یادداشت تفاهم تأمین مالی میان ایران و روسیه

  سند گسترش کاربرد فناوری نانو در افق ۱۴۰۴ تصویب شد

  سند گسترش کاربرد فناوری نانو در افق ۱۴۰۴ تصویب شد

  واکنش آذری جهرمی به سخنان ترامپ/ نتیجه همفکری با نتانیاهو

  واکنش آذری جهرمی به سخنان ترامپ/ نتیجه همفکری با نتانیاهو

  مجمع عمومی بانک گردشگری برگزار شد

  مجمع عمومی بانک گردشگری برگزار شد

  ورود هزار داعشی از عراق به دیرالزور سوریه

  ورود هزار داعشی از عراق به دیرالزور سوریه

  تمام طرف‌های برجام به جز آمریکا بر اجرای کامل آن تأکید دارند

  تمام طرف‌های برجام به جز آمریکا بر اجرای کامل آن تأکید دارند

  افزایش واردات روغن زیتون به کشور

  افزایش واردات روغن زیتون به کشور

  نوسان قیمت دلارطبیعی است/اقتصاد را نمی‎شود با دستور ثابت نگه داشت

  نوسان قیمت دلارطبیعی است/اقتصاد را نمی‎شود با دستور ثابت نگه داشت

  ارتش عراق رسما آزادی «الحویجة» را اعلام کرد

  ارتش عراق رسما آزادی «الحویجة» را اعلام کرد

  آژانس اطلاعاتی ما پایبندی ایران به برجام را تائید کرده است

  آژانس اطلاعاتی ما پایبندی ایران به برجام را تائید کرده است

  دستگیری چند تروریست در ایام محرم/ فعالیت های آنها تیمی نبود

  دستگیری چند تروریست در ایام محرم/ فعالیت های آنها تیمی نبود

  کسری بودجه ۱۹ هزار میلیاردی سازمان تامین اجتماعی در سال ۹۶

  کسری بودجه ۱۹ هزار میلیاردی سازمان تامین اجتماعی در سال ۹۶

  ممنوع شدن کسر نمره به علت تأخیر در دفاع از پایان نامه

  ممنوع شدن کسر نمره به علت تأخیر در دفاع از پایان نامه

  محموله سلاح آمریکا برای داعش و جبهه النصره در ۳ ماه

  محموله سلاح آمریکا برای داعش و جبهه النصره در ۳ ماه

  سیاسی

  رویت اشیا نورانی در آسمان مناطق جنوبی حاصل پرتاب موشک های آمریکا و روسیه بود

  دو روی یک سکه

  لاریجانی: گام‌های ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم در سوریه به نتیجه رسید

  اگر دور تا دور ایران را هم دیوار بکشند تولید موشک متوقف نخواهد شد/ اروپا نقش پلیس خوب را بازی می‌کند/ آینده را ملت ایران می‌سازد، نه کاخ سفید

  واکنش روسیه به پیشنهاد آمریکا درباره برجام

  منظومه فکری مقام معظم رهبری رونمایی شد

  نقش تعیین‌کننده شهید همدانی در سوریه

  نتیجه جالب نظرسنجی صدای آمریکا درباره سپاه

  سخنان اخیر ترامپ شالوده‌ای از گفته‌های ناصواب و فاقد ارزش دیپلماتیک بود/اجازه دخالت بیگانگان را نخواهیم داد

  زوزه مذاکره پس از چنگ زدن به برجام

  اقدامات مقدماتی برای فعالیت «توتال» در ایران انجام شده است

  رویکرد اقلیم کردستان به پشتوانه اسرائیل به منطقه آسیب می‌زند

  مسئله پرداخت‌های نفتی هند به ایران حل شد

  آیین نامه تشخیص قراردادهای مهم نفتی و نحوه انعقاد آنها تصویب شد

  سند گسترش کاربرد فناوری نانو در افق ۱۴۰۴ تصویب شد/ تصویب آیین‌نامه قراردادهای مهم نفتی

  فرهنگی

  جوابیه هنری به یاوه‌گویی ترامپ/ با جعل نام خلیج فارس کاسبی می‌کنند

  نگهداری حیوانات خانگی از منظر دین

  رهبر معظم انقلاب در هفته حداقل یکی از فیلم‌های سینمایی ایران را مشاهده می‌کنند / رهبر انقلاب از حیث فرهنگی در حوزه علمیه بی‌بدیل است

  فیلم/ فخیم‌زاده: فیلم خارجی نباید مزاحمتی برای فیلم ایرانی ایجاد کند/ خوشخو: شجاعت در فیلم ایرانی نیست

  محکومیت حمله به مسجدی در آفریقای مرکزی

  دبیران هنری دومین جشنواره فیلم و عکس راه آهن معرفی شدند

  انتشار مجموعه «داستان انقلاب» به انتخاب سرشار

  شهید ابراهیم هادی فراتر از معجزه بود

  «انقلاب دوم» به «نفوذ» تغییر نام داد/ روایت تسخیر لانه جاسوسی در ۳ فصل

  ترجمه «ملاصالح»؛ ادای دین به همه قهرمانان مظلوم/ بازار خوب کشورهای عربی برای خاطرات دفاع مقدس

  راه‌های شاد کردن دیگران در نگاه دینی چیست؟

  تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های امروز کشور

  مهرزاد دانش مدیر کل دفتر امور چاپ و نشر شد

  آیا امام سجاد (ع) قیام مختار را تأیید کرد؟

  «بحر‌العلوم و آقایی» به عضویت در ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن در‌آمدند

  گردشگری

  ورود بیش از ۲۴۳ هزار گردشگر خارجی به فارس در ۶ ماه نخست امسال

  روزنامه نگاربرزیلی:ایران اولین جایی بودکه مورد تبعیض نژادی قرارنگرفتم

  ینی شفق: گردشگران ایرانی اقتصاد شهر وان را احیا کردند

  برگزاری هفتمین کنگره ایرانشناسی در مادرید

  مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران خواستار توقف ساخت دیوار مقابل مجلس قدیم شد

  شرکت های بیمه ایرانی تاکنون تلاشی برای بیمه آثار تاریخی نکرده اند

  طرح ایجاد ۱۴۰ هزار شغل در حوزه گردشگری و صنایع دستی تدوین شد

  ۸۲هزارشیء تاریخی درکاخ موزه گلستان درمعرض نمایش

  ارزیابان IUCN بازدید از جنگلهای ارسباران را آغاز کردند

  آغاز کاوش درتپه گل پختی اهرم بوشهر

  کشف تدفین خمره ای کودک اشکانی در گیلان

  ایرانیان خارج از کشور بسته تشویقی گردشگری دریافت می کنند

  رئیس سازمان میراث فرهنگی: تورهای گردشگری هدفمند در پاسارگاد شکل گیرد

  تعریف تورهای گردشگری، مطالبه رئیس سازمان میراث فرهنگی از استان ها

  رئیس سازمان میراث فرهنگی: معرفی آثار تاریخی همراه با بیان پیشرفت های امروز ایران باشد

  هنری

  نمایش آثاری از نانسی گاورس در گالری دیوید ریچارد / عکس

  آثاری از ادگار دگا در موزه فیتزویلیام دانشگاه کمبریج / عکس

  "وارونگی" در شبکه نمایش خانگی

  ببینید: خلاقیت در فریم‌های ساده / عکس‌هایی از برندگان جوایز AOP

  آغاز به کار بزرگترین جشنواره هنری فرهنگی استرالیا / ۷ اثر از هفت هنرمندان بومی جشنواره تارنانتی

  در تئاتر چه خبر است؟ / اجرای "سیاوش در آتش" در پردیس تئاتر تهران / رونمایی از پوستر جشنواره کودک و نوجوان / تعطیلی خانه نمایش به مناسبت شهادت امام زین‌العابدین (ع)

  ماهیت کار ما علم ستاره‌شناسی بود / آرش هژیرآزاد از آلبوم "تهران –مریخ" گفت

  دیدار مدیرکل رسانه‌های خارجی از هنرآنلاین / چهره‌های رسانه‌ای از پنج قاره در راه تهران

  عیادت مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت از ملکه رنجبر و غلامحسین شادی

  ترجمه‌های لیلی گلستان بررسی شد

  ناگفته‌های علی نصیریان از کودکی تا امروز در "هزارداستان"

  انسان و محیط زیست از نگاه لوکاس فوگیلا / عکاسی از طبیعت به شیوه هنرمند آمریکایی

  هنر قرن نوزدهم و قرن بیستم چین در حراج بونامز / عکس

  سیامک احصایی با "آکواریوم" به تئاتر شهر می‌آید

  وقتی رهبر انقلاب در بزرگداشت حافظ غزل خوانی کرد / فیلم

  ورزشی

  شیطنت هواداران الهلال در مواجهه با بازیکنان پرسپولیس

  پایان ۲ ماه محرومیت، کاپیتان به تیم ملی بازگشت

  نکونام: اگر همه عصبی باشند، سنگ روی سنگ بند نمی‌شود/ امروز بدشانسی سراغ ما آمد

  پاشازاده: مجیدی حلقه گمشده استقلال است/ حضور او به شفر و استقلال کمک می‌کند

  شکایت دختر مارادونا از پدرش

  غرور عربستانی‎ها در مواجهه با خبرنگاران ایران

  برانکو: زدن ۵ گل به الهلال امکان‌پذیر است/ اگر الهلال را ببریم، شک نکنید پرسپولیس قهرمان آسیا می‌شود

  آغاز کری‌خوانی بین ایرانی‌ها و عربستانی‌ها از نشست خبری/ برانکو از خبرنگاران ایرانی تشکر کرد

  دستیار دوم شفر امروز معرفی می شود

  شفر هم فهمید استقلال زمان منصوریان «تمرین» نمی‌کرد

  ایران سکوی قهرمانی کشتی ساحلی جهان را فتح کرد

  اسپالتی: هنوز برای بهتر شدن فرصت داریم/ ایکاردی شگفت‌انگیز بود

  احتمال محرومیت پرسپولیسی ها

  پرسپولیس در انتظار معجزه/عملیات غیرممکن سرخپوشان مقابل الهلال

  یاران برانکو وارد محل رقابت با الهلال شدند

  رفتن به نوارابزار
  طراحی سایت سئو