پارسه
جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶   |   Friday 15 December 2017
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 1268

تاریخ انتشار: ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۱

دسته : یادداشت

مناظرات و مشکلات تهران

مهدی وکیل پور نکته مهم و جالب توجه در مناظره اول کاندیداهای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری بحث درباره پاره ای از مشکلات شهر تهران بود. موضوع آلودگی هوا، ترافیک، فضای سبز، فروش تراکم، جمع آوری زباله و مدیریت پسماند و … که تهران را رنج می دهد بین کاندیداهای ریاست جمهوری به عنوان نکته کلیدی ...

مهدی وکیل پور
نکته مهم و جالب توجه در مناظره اول کاندیداهای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری بحث درباره پاره ای از مشکلات شهر تهران بود. موضوع آلودگی هوا، ترافیک، فضای سبز، فروش تراکم، جمع آوری زباله و مدیریت پسماند و … که تهران را رنج می دهد بین کاندیداهای ریاست جمهوری به عنوان نکته کلیدی بحث ها مورد توجه قرار می گرفت. فارغ از هیاهو و جنجال سیاسی نکات زیادی دستگیرم شد، به عنوان یک جوان که در شهر تهران زندگی می کنم و جزو نود و شش درصدی ها محسوب میشوم این مطالب و مباحث ذهنم را به هم ریخت.
در مناظره یکی از کاندیداهای دولتی، برخی از مشکلات تهران را لیست می کرد و به گونه ای جلوه میداد که مقصر تمام این موارد شهرداری تهران است و سعی می کرد روی این معضلات و مشکلات تهران به عنوان پاشنه آشیلی علیه کاندیدای نود و شش درصدی مردم مانور دهد. از سویی دیگر در تناقضی آشکار بیان می کرد که شهرداری تهران در کنار سایر سازمان های بزرگ زیر نظر دولت است که باید در حد و اندازه خودش در حل مشکلات و معضلات شهر پیشنهاد بدهد.

خواستم بخشی از این ادعاها را کنار هم بگذارم و مقایسه و نتیجه گیری از بحث را به شما شهروندان تهرانی واگذار نمایم.

موضوع اول:
 توجه شما شهروندان تهرانی را به این سوال جلب می کنم که دولت در طی این چهار سال چه میزان از سهم مشخص شده در بودجه را، به شهرداری تهران پرداخت کرده است؟ شهرداری تهران در طی این چهار سال در بحث گسترش خطوط مترو بدون دریافت بودجه حمایتی از دولت یازدهم چه میزان دستاورد داشته است؟
آیا یکی از راهکارهای کاهش آلودگی هوا و ترافیک در تهران گسترش خطوط مترو نبوده و نیست؟

کاندیداهای دولتی که اتفاقا چهار سال هم فرصت داشتند و در مسند دستگاه اجرایی کشور بوده و هستند، در همین زمینه اقدامی را انجام نداده اند. مترو امروز به عنوان یک وسیله پرکاربرد در حوزه حمل و نقل، مورد استفاده تهرانی ها است. بهتر نیست یکبار هم که شده به خاطر خدا این چهاردرصدی ها در ابتدای صبح یا بعدازظهر سوار مترو می شدند و تراکم بالای مسافر در قطارها را می دیدند و از نزدیک فشار گاز انبری که به مردم در سوار شدن به مترو می آمد را درک می کردند. اگر می آمدند و می دیدند شاید به خودشان می آمدند و سهم مشخص شده در بودجه را که برای اداره شهر هست پرداخت می کردند تا خطوط مترو توسعه سریعتری پیدا کند، واگن ها و قطارهای بیشتری فراهم شود و هزار شود دیگر برای حل معضلات شهر اتفاق بیفتد.

موضوع دوم:
 کاندیداهای دولتی از طرفی در صحبت هایشان اشاره می کردند که شهرداری در اندازه مسئولیت خودش باید در رفع مشکلات شهر بگوید و ادارات و سازمان هایی چه بسا بزرگتر از شهرداری در حوزه دولت وجود دارد که آنها می توانند این مشکلات را حل کنند. سوال مهم که در این بخش برای ما شهروندان تهرانی پیش می آید این است که آیا شما که با شعارهای کاهش تصدی گری و واگذاری امور به مردم در طول این چهل سال وارد رقابت های انتخاباتی می شدید چرا در طول این چهارسال به دنبال تحقق مدیریت واحد شهری و کاهش تصدی دولت و واگذاری امور به شوراها و شهرداری ها نبوده و نیستید؟

امروز سرنخ برخی معضلات شهری در تهران و سایر شهرها به عدم اعتقاد شما به نهادهای مردمی مثل شوراهای شهر و روستا و شورایاری های محلات است، چرا که اگر به دنبال حل واقعی مشکلات بودید در تحقق مدیریت واحد شهری جدی عمل می کردید.

موضوع سوم:
شهرداری ها برای اداره شهرها در سرفصل درآمدی های شهری به دنبال جایگزین کردن و کم کردن درآمد حاصل از فروش تراکم می باشند. یکی از راهکارهای مهم در بخش درآمدهای پایدار شهری اختصاص بخشی از مالیات های اخذ شده از مردم شهرها برای هزینه های خدماتی به مردم همان شهر است.

چرا در مناظره، رئیس و معاون دولت یازدهم از عدد چند هزار میلیارد تومانی که شهروندان تهرانی فقط در قالب مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می کنند و اینکه چه درصد و عددی از این میزان باید صرف خدمات شهری در تهران شود صحبتی نکرده و نمی کنند؟ مستحضرید از این عدد چند هزار میلیارد تومانی، در دو سال گذشته دولت مصوب کرد که پنجاه درصد آن در اختیار مدیریت شهری تهران قرار بگیرد. در سال جاری مجددا این پنجاه درصد را هم تقلیل داده اند. کاندیداهای دولتی که بیشتر از ما نود وشش درصد مردم از پروژه های بزرگ شهر تهران مثل بزرگراه طبقاتی صدر و تونل نیایش استفاده می کنند و می گویند این پروژه ها نقش و تاثیری در ترافیک تهران نداشته و به جای آن می توان فلان قدر اتوبوس برای شهر خرید، چرا اساساً این محاسبات نقدی را که ما مردم تهران فقط بابت مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می کنیم و باید دوباره خرج خود مردم شهر تهران برای حل معضلات و مشکلات شهر شود، اتفاق نمی افتد. با این چندین هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی فقط از مالیات بر ارزش افزوده مردم شهر تهران چه میزان پروژه های بزرگتر دیگر در کاهش ترافیک و سهولت در رفت و آمد آن کاندیداهای دولتی می شود انجام داد؟ چقدر پارک و فضای سبز بیشتر، قطار و واگن های بیشتر، اتوبوس های هیبریدی بیشتر و … برای تهران به ارمغان آورد؟

موضوع چهارم:

 

در خصوص جمع آوری زباله و مدیریت پسماند هم کاندیداهای چهار درصدی اظهارنظر کردند که مرتبط با شهر تهران است، حیفم آمد که به این مطلب اشاره ای نکنیم. اتفاقا جمع آوری زباله و مدیریت پسماند در تهران امروزه قابل افتخار است. همانطور که در مناظره به درستی اشاره شد به دلیل فاصله طولانی محل هایی که در تهران برای تفکیک زباله در نظر گرفته شده با محل کار و زندگی همین کاندیداهای دولتی و نبودن در میان مردم، اطلاع درستی از فرایند جمع کردن زباله در تهران ندارند و هنوز فکر می کنند با همان سبک سنتی و قدیمی که هیچ کاری نمی شود کرد و با کدام پول و با کدام امکان، شهر تهران اداره می شود.
امروزه در سراسر محلات تهران جمعی از همین مردم در قالب آموزشگرانی به منازل مراجعه می کنند و بحث تفکیک زباله از مبدأ را آموزش و فرهنگ سازی می کنند، در ۱۲۳ ناحیه تهران یک کانکس به نام بازیافت وجود دارد که همین مردم نود و شش درصدی تهران زباله های خشک تفکیک کرده خود را تحویل می دهند و در ازای آن اجناس و اقلامی را دریافت می کنند. در ۲۲ منطقه تهران تفکیک پنجاه درصدی صورت می گیرد و نهایتاً در نقاطی از نقشه تهران که تا به حال کاندیداهای دولتی تشریف نبردند کارگاه های عظیم و پیشرفته ای در زمینه تولید برق از زباله، تولید کمپوست برای کشاورزی و … با طرز فکر می شود می توانیم وجود دارد و در حال فعالیت است.

وقتی دهه های طولانی در اداره کشور بودید انصافاً بیشتر از این وقت ملت ایران را نگیرید، این فقط گوشه ای از اتلاف منابع  و وقت مردم در تهران بود که در یادداشت به آن اشاره شد. در سال نود و شش، ما نود و شش درصدی ها کاندیدای مردمی خودمان را که بتواند مشکلاتمان را حل کند انتخاب می کنیم.

دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • سیاسی

  نوبخت:‌جامعه را متشنج نکنیم

  رایزنی سفیر ایران در عراق با سفرای اروپایی

  داعش باعث تعمیق نفوذ سیاسی و نظامی ایران در منطقه شد/ حلقه مستحکم دفاعی و نظامی مسلمانان در منطقه ایجاد شده است

  رای ایجاد شغل باید سوخت را گران کنیم!

  مردم فلسطین باید مسلح شوند/ اقدامات ترامپ باعث تعمیق نفود ایران شده است

  حاجی‌زاده: در داخل موشک‌ می‌سازیم ولی «واگن قطار» وارد می‌کنیم/ زارعی: همه سلائق را برای خدمت در بسیج اساتید جمع می‌کنیم

  ادعای جدید آمریکایی ها علیه ایران در سازمان ملل

  عملکرد سپاه و ارتش در خدمت رسانی به زلزله‌زدگان خوب بود/ اهدای ۶ کانکس به زلزله‌زدگان

  آخرین خبرها از پرونده محمود صادقی و سلفی‌بگیران مجلس

  ترامپ باید از اسرائیل و عربستان برای مواجهه با ایران حمایت کند

  مردم ما هنوز متوجه عمق خطر تکفیری‌ها در منطقه نشده‌اند/ در داخل موشک‌ می‌سازیم ولی "سنگ‌پا" وارد می‌کنیم

  غلطی از دشمن سر بزند با مشت‌های محکم ما روبرو می‌شود

  همه سلایق را برای خدمت در بسیج اساتید جمع می‌کنیم

  انگلیس، تماما توطئه و خیانت است/ آن‌ها دنبال باج خواهی از ملت‌ها هستند

  سردار حاجی زاده: در حوزه موشکی و پهپادی در لبه تکنولوژی قرار داریم

  فرهنگی

  پیکر خالق پویانمایی «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» در بهشت زهرا(س) آرام گرفت

  بازجویی‌های «ترور سرچشمه» در شبی که «بانو قدس ایران » ناگهان به جشنواره آمد

  تتو روی بدن دختران و پسران تهرانی با تصاویر غیراخلاقی و نمادهای شیطانی!

  اعلام نامزدهای مسابقه ملی جشنواره «سینماحقیقت»/ پیشتازی «در جستجوی فریده» و «زنانی با گوشواره‌های باروتی»

  دلائل بروز طلاق از نظر قرآن

  سه‌گانه "قصه‌های سبلان" محمدرضا بایرامی به ترکیه می‌رود

  داستان تربیتی «از کدام سو» به چاپ هفتم رسید

  دلنوشته بازیگر برای پدرش +عکس

  برگزیدگان دوازدهمین جشنواره «مدهامّتان» معرفی شدند+ اسامی

  یک چشمه بعد از «ترور سرچشمه»

  چرا مشروبات الکلی حرام است؟

  اسناد تاریخی که مانع از تحریف تاریخ‌نگاران تندرو جمهوری آذربایجان شد

  نشست تبادل نظرات کاریکاتوریست‌های ترکیه و ایران به روایت عکس

  عکس/ همایش انتظارات از دانشگاه در تراز انقلاب اسلامی

  موانع فرهنگی مؤثر بر پیشرفت/امروزه توسعه پایدار هر کشور مقوله‌ای درون‌زا و اجتماعی است

  گردشگری

  دهکده گردشگری تمندان خاش میزبان مدیران ارشد آژانس های گردشگری آلمان

  جشن ثبت کلپورگان تنها روستای صنایع دستی جهان

  ۸۰ درصد صادرات گلیم ایران از سیرجان کرمان است

  نام «غیاث الدین جمشید کاشانی» در فهرست مشاهیر یونسکو ثبت می شود

  گراند هتل دلیلی روشن بر محوریت گردشگری در توسعه قزوین

  عوارض خوش و ناخوش «عوارض خروج از کشور»

  تبادل ارکسترهای ایران و قزاقستان/ شب قزاق ها در نیاوران

  مونسان: تغییر سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه مشکلی را حل نمی‌کند

  هنر بانوان روستای کوچک کلپورگان در سطح جهانی قابل تحسین است

  برنامه‌های هفته پژوهش در پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری

  کارگاه سفر و گردشگری با خودروی شخصی در سعدآباد برگزار می شود

  آغاز جشن‌های ثبت جهانی دهکده و شهرهای جهانی صنایع‌دستی ایران

  'کتله خور' زنجان شگفتی بی نقاب زمین

  گشایش نمایشگاه بین المللی فرهنگ و غذاهای جهان با حضور ایران در پاکستان

  تخریب بخشی از دیوار قلعه پرتغالی های جزیره هرمز

  هنری

  ماجرای بیهوش شدن جواد عزتی سر صحنه فیلم "آینه بغل" / معرفی فیلم‌های اصلی بخش سودای سیمرغ در اوایل دی ماه

  ساوه میزبان جشنواره فیلم "۱۰۰ثانیه"

  دو کتاب در حوزه شعر و داستان / "شکست قلم" و "دسته‌گل‌های وحشی زیبا هستند" منتشر شد

  ششمین روز از دومین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی در تالار رودکی

  دو نقاشی از اگرتون و آمورسولو در بونامز لندن / عکس

  بهرام جمالی: دولت باید حامی جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی باشد نه مجری آن / نیازمند یک مرکز حفظ و اشاعه معاصر هستیم

  هنر ویکتوریایی، امپرسیونیست‌ها و هنرمندان پیشارافائلی در ساتبیز لندن

  ترنم مهر در گالری "ایوان سپید" البرز

  تکریم مصطفی رزاق‌کریمی و سعادت‌علی سعیدپور در جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران "سینماحقیقت"

  آثاری از پیکاسو، وارهول، شاگال، رامبرانت و دیگران در بونامز لندن

  نمایش موزیکال "گوژپشت نتردام" در سه جشنواره بین‌المللی اجرا می‌شود

  نشست خبری چهارمین فستیوال موسیقی نواحی آینه‌دار در تالار وحدت

  شوخی‌های تراژیک و حضور غایب انسان / گالری‌گردی هنرآنلاین در ۴ نمایشگاه

  ۱۰ عکس برتر هفته / از ناآرامی‌ها در رام‌الله تا آوارگان مسلمان در بنگلادش

  شکل‌های عجیب شب / یازده منظره از شب اثر "گودریوت رُی"

  ورزشی

  محرومیت رئیس کنفدراسیون فوتبال برزیل به اتهام دریافت رشوه

  خوش و بش ربیعی و برانکو قبل از شروع بازی/ عکس یادگاری با مدیرعامل بادران

  هاینکس: بایرن مونیخ می‌تواند لیگ قهرمانان را فتح کند

  مدیرعامل استقلال به وعده اش عمل کرد/ شفر شارژ شد

  مارادونا: با من شوخی نکنید!

  فیفا سیاه‌نمایی نکند، فقط یک استادیوم از برنامه عقب است

  تاج: توافق‌نامه با قطر استثنایی است و در قفسه خاک نخواهد خورد

  فاطمه نصیری و نیره سلامتیان از رقابت های پاراآسیایی جوانان می گویند+ فیلم

  منصوری: شاید برخی شرایط را درک نکنند اما روند کار تیم ملی جودو رو به رشد است

  تیمی که پرسپولیس برای استقلالی‌ها نگه داشت!

  ناگفته های مهرداد مرادی؛ برنده سه مدال طلای دو و میدانی نابینایان+ فیلم

  روبن «درکلاسیکر» را از دست داد

  صحبت‌های بمب نقل و انتقالات در مورد حضورش در تیم رقیب استقلال

  بانوان در ورزشگاه به تماشای فوتبال نشستند! + عکس

  قشقایی را هنوز یادمان است/ تهدید مدیرعامل بادران می تواند هشدار مضاعف باشد

  رفتن به نوارابزار
  طراحی سایت سئو